Divadelní spolek Klenba se kromě autorského představení Chicago 30′ věnuje site-specific divadlu a improvizaci. Máme zkušenosti s pořádáním improvizačních workshopů pro ostatní divadelní soubory i veřejnost, případně jsme schopni připravit pro vás představení na míru vašemu nevšednímu prostoru.

V tomto ohledu například pracujeme s velice inspirativním plzeňským prostředím Na Střeše, kde se nám ve spojení s fotografem Václavem Švábem podařilo ztvárnit souboj Ohně a Vody nebo poskytnout naše těla a grimasy jako živé modely pro fotografický workshop v rámci Víkendu otevřených ateliérů.

V improvizaci nejsme žádní zajíci – nepřipravené části vkládáme do našich vystoupení od samého začátku, často jako důsledek toho, že nevíme, co dělat nebo říkat. Improvizační hry hrajeme od vzniku souboru – v rámci přípravy i jen tak na rozehřátí. Proto není divu, že máme za sebou několik improshow, které jsme předvedli nejen v domovské Plzni, ale také například na šumavském Vimperském Frňáku a v hlavním městě Praze. V poslední době konečně i u nás velice populární improzápasy jsme si také vyzkoušeli, a protože to pro nás zatím nedopadlo porážkou, máme hlavu vztyčenou a přijímáme všechny případné výzvy.

Pokud jsme vás zaujali nebo snad ještě váháte, nebojte se nás kontaktovat, rádi vám zodpovíme případné další dotazy.

Historie

Historie Klenby sahá do roku 2015. Původní idea na zformování divadelního spolku spatřila světlo světa v Plzni již v létě roku 2012. Světla si však příliš neužilo, neboť, a není to náhodou, se tento nápad objevil v hlavách zakládajících členů, když odbíjela půlnoc, a to v restauračním zařízení bez oken. Co však není radno opomenout, je klenba, ve které představenstvo stálo a která inspirovala zakladatele k výběru tohoto originálního názvu.

2015

Na jaře roku 2015 se ilegálně v budově Konzervatoře v Plzni v Kopeckého sadech několikrát sešla skupina asi osmi lidí. Toto složení se v každém bodě však neustále měnilo a bylo jasné, že takhle to nepůjde. Naštěstí přišel průšvih. Tomáš Dvořák, jeden ze zakládajících členů, totiž domluvil veřejné vystoupení s pevným termínem a už nebylo úniku – ať už to bude cokoliv, něco se musí předvést. Do té doby se vlažný přístup Tomáše Votavy, který se sám (bez řádného demokratického zvolení, tak, jak je v uměleckých sférách zvykem) prohlásil vedoucím souboru, musel změnit a on začal pevnou rukou vést proměnnou skupinu nebohých kamarádů, začal psát scénář k první autorské hře Chicago 30′ a konečně ustálil složení divadelního spolku.

Chicago 30′ mělo světovou premiéru 19. 6. 2015 v prostorách plzeňské Plovárny a předcházel ji krátký improvizační workshop členů divadelního spolku Klenba. A právě improvizační workshopy se pro Klenbu v budoucnosti staly velmi důležitými.

Na začátku července Klenba zazářila v rámci Soirré u třech pramenů, kde pořádala improvizační workshop pro skupinu mezinárodních dobrovolníků ze 7 zemí světa a o dva týdny později překvapila improvizovaným divadelním flash mobem na kulturní akci Léto a umění, která se odehrála v Plzni v Prešovské ulici Na Střeše. To je místo sršící uměním a především v létě příjemnou energií a jak už název napovídá, je na střeše.

V září 2015 Klenba spolupracovala s bavorským městem Neunburg vorm Wald a tamní organizací NKU. Tato spolupráce vyvrcholila 18. září velkým česko-bavorským průvodem Ahoj 2015 právě ve zmiňovaném Neunburgu. Průvod byl obohacen výstavou fotografií, tanečními čísly a pochopitelně naší site-specific pantomimou s názvem Grenze, kde jsme se pokusili nastínit, jak vypadaly česko-německé hranice v průběhu naší společné historie. Dle našich dojmů a výrazů na obličejích návštěvníků byla akce úspěšná.

V říjnu téhož roku se Klenba s Chicagem 30′ objevila na festivalu studentského divadla v pražské Celetné. Kvůli náhlým změnám v obsazení a dlouhodobému rozptýlení pozornosti výše zmíněnou spoluprací s bavorským Neunburgem se podařilo podat jen velmi průměrný výkon. Toto drobné škobrtnutí Klenbu vedlo k přehodnocení míry improvizace a ke shánění prostoru, kde by bylo možné neomezeně zkoušet.

2016

V průběhu roku 2016 se Klenba plně soustředila na nově navázanou spolupráci s plzeňským divadlem Dialog, kde působí dodnes. Kromě více či méně pravidelného vystupování s autorským představením Chicago 30′ na domovské scéně Klenba nadále udržovala kontakt se „Střechou“, kde v rámci Otevřených ateliérů pobavila návštěvníky svou improvizací a poskytla několik autentických divadelních póz pro nadšené fotografy, kteří přišli ateliéry navštívit.

2017

Na počátku roku 2017 Klenba pokračovala v uvádění Chicaga 30′, s novou krví v souboru však přišla i touha hrát něco nového. Započaly tedy zkoušky dramatu Šrámy z dětství autora Rajiva Josepha (Gruesome Playground Injuries, 2012). Kvůli autorským právům však dodnes není jisté, zda bude možné hru uvést. Kromě toho spolek nelenil a dále se zdokonaloval v improvizaci. To vyvrcholilo v podobě několika improshow v průběhu roku a především pak úspěšné improshow a prvního improzápasu v rámci festivalu Vimperský Frňák. Tam jsme vyzvali pražský soubor KINO a úspěšně s nimi remizovali.

Close Menu